انتخاب طراحی داخلی ویلا

طراحی ویلا باید به استادانه ترین شکل ممکن صورت بگیرد. ویلا مکانی است که صاحبان آن برای گذراندن اوقات فراغت خود به آن مراجعه می کنند به همین دلیل توقعی که از طراحی ویلا می رود با طراحی داخلی منزل مسکونی متفاوت است. ویلا از بخش های مختلفی همچون باغ، حیاط و ملک تشکیل شده و هرکدام از این موارد به صورت جداگانه نیاز به طراحی دارند.
در ادامه تمامی نکاتی که برای ساخت و طراحی ویلا مدرن به کار شما می آید را با هم بررسی می کنیم و در ادامه سری به دکوراسیون داخلی ویلا خواهیم زد. با ما همراه باشید

جهت ادامه مطلب کلیک کنید

طراحی ویلا دوبلکس
همانطور که ذکر کردیم طراحی ویلا دوبلکس باید تفاوت های فراوانی با طراحی داخلی منزل مسکونی داشته باشد. در ادامه به چندین مورد از ویژگی های طراحی ویلا خواهیم پرداخت:
سادگی را فراموش نکنید:
برخی از افراد تصور دارند ویلایی که می سازند باید آلبومی از سبک های مختلف معماری و انواع طرح های مختلف باشد. اما باید بدانید که هرچه محیط شما شلوغ تر باشد، چشمان شما در مدت زمان کوتاه تری از آن خسته می شود و پس از مدتی حس می کنید که در یک موزه زندگی می کنید. درست است که در ابتدا ممکن است این دکوراسیون در نظر شما جذاب باشد ولی پس از گذشت مدتی متوجه خواهید شد که این طراحی چیزی نیست که از یک ویلا انتظار داشتید.
ارتفاع سقف را در ویلا در نظر بگیرید
در طراحی ویلای دوبلکس ارتفاع سقف اهمیت ویژه ای دارد. اگر برای طراحی ویلا خود وقت و هزینه بسیاری صرف کنید ولی سقف نامناسبی داشته باشید، هیچ کدام از تلاش های شما جلوه نمی کند و برعکس اگر طراحی معمولی داشته باشید، با سقفی مناسب همه چیز زیبا تر به نظر خواهد رسید. از هزینه کردن برای بلندی سقف ویلای خود اجتناب نکنید و تا جایی که امکان دارد سقف را بلند کنید.
مکان قرار گرفتن پله ها را در طراحی داخلی ویلای خود با دقت انتخاب کنید
برای انتخاب بهترین نقطه قرار گرفتن پله ها با مشاوران طراحی داخلی منزل مشورت کنید. پله هایی که در مکان نامناسب قرار می گیرند گاهی جلوی تابش نور را خواهند گرفت یا اینکه فضای بیش از حدی را اشغال می کنند.
مناظر طبیعی را بولد کنید
مناظر بسیار زیبایی در شمال کشور وجود دارند که می توان از آن ها برای زیباتر کردن طراحی ویلا استفاده کرد. در طراحی داخلی ویلای شمال دیواری از جنس شیشه بسازید که از مناظر شگفت انگیز طبیعت شمال کشور نهایت استفاده را ببرید. هنگامی که طراحی داخلی ویلا شمال را انجام می دهید باید بدانید که این مناظر هستند که به ویلای شما روح می بخشند. پس از این مورد به عنوان نکته ای در طراحی خود استفاده کنید.
راه پله ها را بر اساس سبک خانه خود طراحی کنید
بسته به سبکی که برای طراحی ویلا خود انتخاب می کنید، توجه داشته باشید که راه پله ها نیز جزئی از طراحی شما هستند. اگر قصد دارید ویلا را به سبک کلاسیک بسازید، راه پله ها نیز به همان ترتیب از متریال کلاسیک ساخته می شوند. اما اگر به فکر سبک های مدرن هستید باید بدانید که راه پله هرچه ساده تر در این سبک استفاده می شود.
استخر در طراحی محوطه ویلا
هیچ چیز مانند استخری زیبا به طراحی حیاط ویلا زیبایی نمی بخشد. حتی اگر محیط کوچکی دارید با طراحی و پیاده سازی یک استخر به راحتی می توانید نگاه ها را به سمت ویلای خود جذب کنید. از جمله اقداماتی که هنگام طراحی محوطه ویلا و استخر باید انجام داد این است که استخر را به گونه ای بسازید که از تمام نقاط ویلا دیده شود. هنگامی که ویلا مشرف به استخر باشد نه تنها مناظر اطراف به آسانی دیده می شوند، بلکه جلوه درخشان آب در حیاط شما با استخر نمایان می شود.
طراحی باغچه ویلا
باغ و باغچه مانند روح ویلا هستند. این باغچه است که سبزی و شادابی را به طراحی محوطه ویلا تزریق می کند. بسته به نقطه جغرافیایی که ویلای شما در آن قرار دارد گیاهانی هستند که می توانید از آن ها برای طراحی داخلی باغ ویلای خود استفاده کنید. این گیاهان علاوه بر زیبایی که دارند، نوعی طراحی به حساب می آیند و طراحان ماهر در زمینه طراحی محوطه ویلا همیشه از گیاهان به عنوان بازیگر اصلی در طراحی خود استفاده می کنند. در ادامه سری به گیاهانی میزنیم که علاوه بر زیبایی، جنبه طراحی ویلا دارند. با ما همراه باشید.
درخت چهار فصل کاج
کاج یکی از معروف ترین درخت های همیشه سبز است. همین امر استفاده از آن را در طراحی باغچه ویلا بسیار محبوب می کند. درخت کاج انواع مختلفی دارد و با انواع شکل های مختلف در طبیعت نمایان می شود. این گیاه همیشه سبز حدودا هفته ای یکبار به آبیاری نیاز دارد اما نور زیادی را نیازمند است. از دیگر مزایای این گیاه می توان به عدم نیاز به کود اشاره کرد. چرا که کاج گیاهی قوی بوده و با شرایط مختلف از جمله انواع خاک ها سازگار است. تکثیر درخت کاج از طریق بذر صورت می گیرد اما پیشنهاد ما به شما خرید نهال آن است.
طراحی داخلی باغ ویلا با پاپیتال چهار فصل
گل پاپیتال گلی چهار فصل و به اصطلاح همیشه بهار است که به صورت رونده رشد می کند. منظور ما از رونده چیست؟ رونده به این معنا است که اگر آن را کنار دیوار یا ستون بکارید پس از رشد، گیاه از دیوار شما بالا رفته و منظره بسیار زیبایی را ایجاد می کند. از پاپیتال در طراحی روف گاردن نیز به وفور استفاده می شود چرا که تقریبا با هر شرایطی سازگاری دارد.
جالب است بدانید که پاپیتال ابلق بسیار مقاوم تر از پاپیتال معمولی است به همین دلیل طرفداران بسیار زیادتری را از آن خود کرده است.
برعکس درخت کاج، پاپیتال نیاز به مراقبت های دائمی و کوددهی دارد. اگر شما نیز برای طراحی باغچه ویلا خود قصد کاشتن پاپیتال را دارید باید بدانید که تحقیق درباره آن بسیار مهم است. به طور مثال کاشتن برخی از درختان کنار پاپیتال می تواند به رشد هردو گیاه آسیب بزند. پس در انجام تحقیقات کوشا باشید.
گل پنجه کلاغی
یکی دیگر از گل های چهار فصل و همیشه بهار، گل پنجه کلاغی یا نخل مرداب به حساب می آید. مشخصه ظاهری این گل، ساقه بلند و پوشش چتری در انتهای آن است. جلوه بیش تر این گل با نور کافی نمایان می شود که موجب قوی تر شدن ساقه و برگ های پرپشت تر می شود. شرایط مناسبی که برای این گیاه در نظر گرفته می شود محیط باتلاقی و پر آب است پس تا می توانید آب بیش تری در اختیار این گل قرار دهید تا طراحی حیاط ویلای خود را زیبا تر کنید.
گیاه شادی آور باغچه حیاط، شمشاد
نیاری به معرفی این گیاه همیشه سبز و چهارفصل نداریم. گیاه شمشاد به وفور در پارک ها، فضای سبز شهری، بلوار ها و حیاط خانه ها به چشم می خورد.از این گیاه معمولا در کناره دیوارها یا ایجاد مسیر سبز و حریم خصوصی در باغ ها و حیاط مورد استفاده قرار می گیرد. شمشاد گیاهی بسیار با دوام و مقاوم است که تقریبا تمام ناملایمات طبیعی را تحمل می کند و امکان هرس کردن را در هر فصلی از سال برای شما مهیا می کند.
طراحی محوطه ویلا با بوته زرشک زینتی
بوته زرشک زینتی در مقابل گرما بسیار کم طاقت است اما به راحتی سرما و یخبندان را پشت سر می گذارد. این بوته که در طراحی محوطه ویلا بسیار زیبا می درخشد از طریق قلمه زنی و بذر قابل تکثیر بوده و در صورت وجود نور کافی و آبیاری مناسب زیبایی آن شما را مسحور خواهد کرد.
درخت برگ بو برای زیباتر کردن طراحی باغچه ویلا
گیاه برگ بو از آن دسته گیاهانی است که با تمام شرایط سازگار است و مقاومت ستودنی دارد. این گیاه زیبا هم به صورت درخت و هم به صورت درختچه قابل کشت است و نیاز به آبیاری و نور متوسط دارد. زندگی در خاک باغچه برای این درخت بسیار آسان بوده و تکثیر آن از طریق قلمه گیری و کاشت بذر انجام پذیر است.
شاید برایتان جالب باشد که بدانید این گیاه خاصیت دارویی دارد و علاوه بر زیباتر کردن طراحی حیاط ویلا، به صورت دمنوش قابل نوشیدن است.
گیاه زینتی الاگنوس
گیاه ابلق الاگنوس به وفور در طراحی های شهری و طراحی روف گاردن مورد استفاده قرار می گیرد. الاگنوس در مقابل گرما و خشکی هوا مقاوم است و سرما را نیز تا حد قابل قبولی تحمل می کند. اما ناگفته نماند که اگر ویلای شما در محیط سردسیری و یخبندان قرار دارد به احتمال زیاد انتخاب مناسبی نیست. این گیاه مانند شمشاد به عنوان دیوار یا حصار در طراحی حیاط ویلا مورد استفاده قرار می گیرد و حتی در مواردی دیده شده است که الاگنوس هرس شده را با شمشاد اشتباه می گیرند.
طراحی دیوار ویلا
هنگامی که سخن از طراحی دیوار ویلا به میان می آید باید در نظر داشته باشید که اولین عاملی که ویلای شما را به چشم می آورد طراحی به جا و اصولی دیوار آن است. در ادامه چندین متریال که برای طراحی دیوار ویلا به کار می رود را به شما خوانندگان عزیز معرفی می کنیم.
چوب ترموود برای طراحی دیوار ویلا
به طور کلی چوب های ترمو از مقاومت بسیار بالایی برخوردار هستند و نصب آن ها به راحتی صورت می گیرد. از آنجایی که چوب های ترمو از کیفیت و تنوع بالایی برخوردار هستند، به راحتی با دیگر المان های طراحی ویلا ست می شوند و کار شما و طراحان را به طرز قابل توجهی آسان تر می کنند. برای دیوار ویلا که در مقابل آب و تابش نور خورشید باید بسیار مقاوم باشد، ترموود یک گزینه بسیار عالی به شمار می رود.
طراحی دیوار ویلا با سنگ تراورن
سنگ تراورن یکی از انواع سنگ های آهکی بوده که برای طراحی دیوار ویلا بسیار پرطرفدار است. سنگ های تراورن در مقابل تغییرات آب و هوایی مانند باران و برف بسیار مقاوم هستند و تنوع زیادی در رنگ و طرح دارند. این سنگ ها در طبیعت به رنگ های سفید ، کرم، شکلاتی، قرمز، گردویی، زرد، لیمویی، سیلور و شکلاتی نمایان می شوند و دو نوع رگه دار و خالص دارند که در نوع دوم در این سنگ ها رده ای دیده نمی شود. جالب است بدانید که در بازار های ایران هرچه رنگ این سنگ ها روشن تر باشد قیمت بالاتری دارند و دلیل این امر زیبایی رنگ های روشن این سنگ ها است.
گیاهان، دیواری زیبا و طبیعی
گیاهان بسیاری وجود دارند که نقش دیوار را در طراحی حیاط ویلا بازی می کنند. از جمله این گیاهان می توان به جل اشاره کرد. این گیاه دارای برگ های بزرگ و متراکم است که گل های زیبایی را در خود پرورش می دهد. در صورتی که از آب و نور کافی برخوردار باشد می تواند طول بسیار بلندی داشته باشد و به خوبی نقش پرچین، حصار یا دیوار را برای طراحی دیوار ویلا شما بازی کند. گیاه بعدی در این زمره گیاه سرخدار است. این گیاه از نوع همیشه سبز بوده و پرچینی باشکوه است. گیاهانی که به عنوان دیوار مورد استفاده قرار می گیرند بسیارند و در این مقاله نمی گنجند. اگر به دنبال طراحی دیوار ویلا با گیاهان هستید حتما با متخصص در این زمینه تماس برقرار کنید.
نورپردازی در طراحی دیوار ویلا
نورپردازی یک اولویت مهم و کلیدی در طراحی دیوار ویلا است. با استفاده از لامپ های ال ای دی مخصوص دیوار و چراغ های خاصی که بر روی دیوار خودنمایی می کنند می توان زیبایی دیوارها را صد برابر کرد. پس در زمینه نورپردازی مناسب دیوارهای ویلای خود با طراحان سایت مهران طاهری مشاوره به عمل آورید تا بهترین نتایج را حاصل کنید.
طراحی دیوار ویلا به سبک کلاسیک
کلاسیک محبوب ترین سبک در همه نوع طراحی است. سبک کلاسیک در دیوارها با استفاده از ستون در کنار طراحی های متنوع دیگر نمایان می شود.در میان ستون ها می توانید از فلاور باکس یا جعبه های گل استفاده کنید که متریال استفاده شده در ستون و دیوار های شما را بیش تر جلوه دهند.
دیوارهای پلکانی
اگر زمینی که ویلای شما در آن مستقر شده است شیب دارد، بهتر است از دیوارهایی استفاده کنید که طرح های پلکانی دارند. این نوع از دیوارها علاوه بر مدرن بودن، نمایی بسیار شیک در طراحی دیوار ویلای شما خواهند داشت. مشورت با طراحان مجرب را در استفاده از این نوع دیوارها از یاد نبرید و به یاد داشته باشید که هر چه روی دیوارهای ویلای خود حساسیت بیش تری به خرج دهید، به همین نسبت زیبایی ویلا افزایش خواهد یافت.
استفاده از آجر نما
آجرهای نما که امروزه به وفور در طراحی دیوار ویلا و طراحی داخلی منزل مسکونی مورد استفاده قرار می گیرند، حالتی سنتی و ایرانی برای ویلای شما به ارمغان خواهند آورد. آجرهای نما به راحتی قابل شستشو هستند و با گذر زمان زیبایی آن ها افزایش پیدا می کند.
استفاده از آبنمای دیواری در طراحی دیوار ویلا
برای تلطیف هرچه بیش تر دیوار ویلا، پیشنهاد می کنیم که آبنما های دیواری را فراموش نکنید. این آبنما ها بر روی دیوار تعبیه می شوند و همان زیبایی را دارند که آبنماهای حیاط دارا هستند. آبنما می تواند از جنس سنگ یا چوب یا هر متریال دیگری باشد. کافی است در مرورگر خود جستجو کنید تا هزاران طرح برای آبنمای دیواری پیدا کنید.
دکوراسیون داخل ویلا
تقریبا تمام المان ها و متریالی که برای خارج از ویلا در نظر دارید با اندکی سلیقه و مشورت با افراد متخصص در داخل ویلا نیز کاربرد دارند. دکوراسیون داخل ویلا باید با طراحی داخل منزل مسکونی شما متفاوت باشد. چیزی که یک ویلا را لوکس و زیبا می کند استفاده از شیک ترین متریال برای داخل ویلا است. با متخصصان سایت مهران طاهری در زمینه دکوراسیون داخل ویلا همراه باشید.
اهمیت استفاده از اصول معماری در طراحی داخلی ویلا
نیاز به توضیح نیست که چرا کار را باید به متخصص سپرد. اما در این سرفص قصد داریم دلایلی که یک معمار می تواند طراحی داخلی ویلا شما را بهتر درآورد بیان کنیم. متاسفانه در ایران اهمیت به کارگیری متخصصان معماری با کم لطفی مواجه شده است این در حالی است که در اکثر جوامع پیشرفته اروپایی هیچ معماری بدون حضور متخصص انجام نمی پذیرد. معماری داخلی در زمینه هایی همچون نحوه چیدمان و تقسیم بندی فضا، جنس و رنگ پوشش سطوح کف، سقف و دیوارها، نور پردازی، مبلمان و مجموعه عوامل موثر دیگر نقش بازی می کند.. امروزه تاثیر معماری داخلی بر آرامش راندمان و اثر بخشی بر همگان آشکار است و به همین دلیل از ابتدای شروع فعالیت های معماری باید به عنوان یک مرحله اساسی مورد توجه قرار بگیرد.
هنگامی که شما از مهندس معماری در زمینه طراحی داخلی ویلا و طراحی خارجی آن بهره می برید، طراح با استفاده از دانشی که دارد و با استفاده از تکنولوژی های روز دنیا در زمینه های مختلف مانند تامین برق مصرفی از طریق سلول های خورشیدی، تامین آب گرم مصرفی از طریق آب گرمکن های خورشیدی، مجهز کردن فضای خارجی به آبیاری قطره ای و هوشمندسازی آن، تجهیز کل فضاها به سیستم های امنیتی و قابلیت کنترل از راه دور به مقرون به صرفه درآمدن ساخت ویلای شما کمک می کند. همچنین نورپردازی جذاب و کاربردی محیط داخل و خارج و بین گیاهی را از اولویت های کار خود قرار می دهد.
خلاصه
اگر شما نیز به دنبال ساخت ویلا برای گذران اوقات فراغت و استراحت خود هستید باید بدانید که به مقاله درستی سرزده اید. در این سرفصل از سایت مهران طاهری به موارد قابل توجه در ساخت ویلا پرداختیم؛ در ادامه طراحی حیاط ویلا را با استفاده و کاشت گیاهان مختلف برای شما شرح دادیم و چند نوع از این گیاهان را برای شما عزیزان مثال زدیم.
سپس به طراحی دیوار ویلا پرداختیم و از ترموود و دیگر انواع متریال هایی که می توانید از آن ها در طراحی دیوار ویلا خود استفاده کنید نام بردیم.
مهران طاهری با سال ها تجربه در زمینه معماری در تمامی مواردی همچون دکوراسیون داخلی، طراحی داخلی منزل کوچک، دکوراسیون اتاق اداری، دکوراسیون رستوران ایرانی و غیره با مجرب ترین تیم به کمک شما خواهد پرداخت.
ممنون که تا این لحظه با ما همراه بودید.