انتخاب طراحی داخلی کافه رستوران

طراحی داخلی رستوران در مدل های مختلف مطابق با سلیقه مدیریت رستوران انجام می شود. دکوراسیون داخلی رستوران باید در عین خاص بودن به مشتریان آرامش داده و آنجا را به مکانی دنج برای مراجعه و غذا خوردن تبدیل کند. گروه مهران طاهری با دارا بودن سوابق کاری درخشان، طراحی داخلی رستوران و فروشگاه های فست فود را با ایده های خلاقانه و به روز انجام می دهد. فراموش نکنید طراحی داخلی رستوران در جذب مشتری بسیار مؤثر است.

جهت ادامه مطلب کلیک کنید

دکوراسیون رستوران
دکوراسیون رستوران اولین دغدغه‌ای است که متقاضیان افتتاح رستوران با آن مواجه می شوند. درست است که فاکتورهای بسیار دیگری نیز برای افتتاح رستوران وجود دارند اما بدون شک دکوراسیون داخلی که در رستوران انجام می شود عاملی است که در اولین نگاه مشتریان را به خود جذب می کند.
برای انجام هر طراحی توجه به نکات طراحی آن فضا ضروری است. دکوراسیون داخلی رستوران نیز از این قاعده مستثنا نیست و نکات ریز و کلیدی وجود دارند که طراحی دکوراسیون داخلی رستوران سنتی یا مدرن شما را از دیگر رستوران ها متمایز می کنند. در مقاله ای که قصد داریم به آن بپردازیم، نمونه ای از این نکات را به همراه مثال به شما عزیزان عرضه می کنیم.
چرا دکوراسیون رستوران اهمیت ویژه ای دارد؟
رستوران ها تنها مکان هایی برای خرید غذا و نوشیدنی نیستند. یک رستوران صرفا محیطی برای سیر شدن افراد گرسنه نیست. رستوران مکانی است که افراد برای یک تجربه جدید به آن مراجعه می کنند. محیطی است که گروه ها و افراد مختلف در آن خاطره می سازند.
اهمیتی که اتمسفر و فضا در دکوراسیون رستوران، هرچند کوچک، دارد هرگز نباید دست کم گرفته شود. با ما همراه باشید تا با هم سری به باید ها و نباید های طراحی رستوران های مدرن و سنتی بزنیم.
نباید ها
نباید های طراحی رستوران به شرح زیر هستند:

نباید از دکورهای سطح پایین استفاده کنید
این را همیشه در ذهن داشته باشید که مشتریان هرگز گول نمی خورند! طراحی دکوراسیون رستوران باید به گونه ای باشد که شبیه آن در رستوران بغلی وجود نداشته و به عبارتی، منحصر به فرد باشد. هرچه بیش تر روی دکوراسیون رستوران خود سرمایه گذاری کنید، به مراتب مشتریان بیش تری جذب خود می کنید و در نتیجه آن دامنه شهرت گسترده تری برای خود می سازید.
نباید تاثیر نور را فراموش کنید
مهم نیست چند مقاله و با چه سرفصل هایی برای شما می نویسیم؛ در تمامی مقالات از نور به عنوان مهم ترین فاکتور باد خواهیم کرد. اگر دقت کرده باشد برخی از رستوران ها برای روشن تر کردن فضای خود طراحی سقف رستوران را پر از چراغ و لامپ های متعدد می کنند و در نهایت فضایی مانند کارخانه به وجود می آورند! برعکس، رستوران هایی هستند که برای دنج تر کردن محیط خود به حدی فضا را تاریک می کنند که مشتریان حتی برای خواندن منو به مشکل برمی خورند. قبل از هرگونه اقدام برای اعمال نور با طراح های خبره مشورت کنید. این افراد می توانند با توجه به تم رستوران شما بهترین شیوه تابیدن نور را به شما معرفی کنند. به یاد داشته باشید که نور در هر طراحی حرف اول را می زند.
نباید از دکورهای بی ربط در طراحی رستوران های مدرن استفاده کنید
با توجه به ماهیت رستوران و جوی که بر آن حکمفرماست دکور را به کار ببرید. به طور مثال اگر رستوران شما جوی کلاسیک با قیمت های بالا دارد بهتر است از لاستیک (که این روزها بسیار در طراحی داخلی رستوران مدرن مد شده است) برای طراحی رستوران خود استفاده نکنید! به مخاطب های خود توجه کنید، طبقه سنی مراجعین و تم رستوران از مواردی هستند که دکوراسیون رستوران را رقم می زنند.
نباید مشتریان را از سرویس های بهداشتی فراری دهید
اکثر سرویس های بهداشتی رستوران های پرطرفدار مانند دیگر قسمت های رستوران از سبک خاص خود برخوردارند. هنگامی که به دکوراسیون رستوران ایرانی خود می پردازید به یاد داشته باشید که هرچه محیط طراحی شده بهداشتی تر باشد، مشتریان راضی تر هستند. شاید هنگام شنیدن کلمه بهداشتی فکرتان به سمت نظافت هر روز سرویس ها برود. اما مقصود ما در این زمینه این است که سعی داشته باشید تا حد امکان دست زدن مشتریان به درب و دیگر سطوح را به حداقل برسانید.
بایدها
باید طراحی رستوران شما از تهویه هوای مناسبی برخوردار باشد
شاید بحث تهویه هوا ربط چندانی به دکوراسیون رستوران نداشته باشد اما به عنوان نکته ای کاربردی به یاد داشته باشید که تهویه هوا را چه در فصول سرد و چه فصول گرم به خوبی رعایت کنید. بر خلاف تصور خیلی از افراد سیستم های تهویه هوا لزوما دکوراسیون رستوران را از بین نمی برند. با مشاوران دکوراسیون در سایت مهران طاهری در تماس باشید تا بهترین ایده ها را درباره استفاده به جا و شیک وسایل تهویه هوا با شما به اشتراک بگذارند.
دکوراسیون رستوران کوچک هم دنج باشد و هم ساده
ورود به فروشگاه‌ های دکور و خرید تمام دکور های گران قیمت هنر نیست! طراحی دکوراسیونی هنر است که در آن در عین ظرافت و شیکی، همه چیز ساده باشد. ساده کلمه شیک در دایره لغات امروزی است. طراحی که انتخاب می کنید باید بتواند با ساده ترین اشیا و طرح ها، دکوراسیونی طراحی کند که شبیه به آن کمتر پیدا شود.
اگر فضایتان کوچک است، بهترین عملی که برای دکوراسیون داخلی آن می توانید انجام دهید ایجاد فضایی دنج است؛ به گونه ای که مشتری هنگام ورود به این فضا نه تنها حس خفگی نکند، بلکه حس گرمی و دنج بودن فضا به وی دست بدهد.
دکوراسیون رستوران ایرانی
به عنوان یک ایرانی به طور حتمی می دانید که فضای ایرانی و سنتی در رستوران های ایرانی چگونه باعث جلب نظر ها به رستوران می شود. برعکس دیگر انواع رستوران مانند رستوران های ایتالیایی و غیره، رستوران های ایرانی فوت و فن های ریزی دارند که باید به بهترین شکل در دکوراسیون داخلی رستوران ایرانی متجلی شوند.
با توجه به فرهنگ و معماری چندین هزار ساله ایرانی مشکلی در یافتن تم های سنتی ایرانی برای رستوران خود نخواهید داشت. شیشه های مینا کاری شده، پنجره های چند رنگ و هزاران طرح اصیل دیگر که می توان از آن ها در طراحی داخلی رستوران سنتی بهره گرفت، از جمله گزینه های دکوراسیون داخلی رستوران سنتی شما هستند.
دکوراسیون رستوران سنتی را چگونه انجام دهیم؟
سبک سنتی در طراحی های ایرانی نقش سبک کلاسیک را در دنیای معماری بازی می کند. همانطور که پیاده سازی و اجرای دکوراسیون کلاسیک کار آسانی نیست، طراحی رستوران سنتی نیز از مواردی است که باید راجع به آن نهایت دقت و مشورت را به عمل آورید.
با توجه به اصول شناخته شده در طراحی رستوران سنتی، اغلب از مصالح طبیعی مانند چوب، سنگ و غیره استفاده می شود. اما نکته ای که حائز اهمیت است این است که این مصالح در کجا، در چه ابعادی و با چه جنسی مورد استفاده قرار بگیرند. طراحی داخلی رستوران مدرن با طراحی رستوران سنتی شاید زمین تا آسمان فرق داشته باشد. پس باید قبل از هرگونه اقدامی از اطلاعات موثق در این زمینه بهره مند شوید و دست به مشاوره با مشاوران طراحی داخلی خبره بزنید.
مواردی که در طراحی داخلی رستوران سنتی می توانید روی آن ها تاکید کنید
جزئیات تمام چیزی هستند که هنگام ورود به رستوران شما را به خود جلب می کنند. طبق سخن معروفی که حتما آن را شنیده اید، جزء نمونه ای از کل است. در ادامه به برخی از جزئیات طراحی داخلی رستوران سنتی ایرانی اشاره خواهیم کرد.
طراحی سقف رستوران
تا به حال به اصفهان سفر کرده اید؟ هنگام سفر خود، آیا از میدان نقش جهان دیدن کرده اید؟ چه چیزی بیش از هر چیز دیگر شما را جذب بناهای تاریخی این میدان کرده است؟ سقف ها! مانند آسمانی آبی که با بالا آوردن سرتان شما را به دنیایی نادر خیره می کند، سقف ها نیز در محیط های بسته همین حس را به بیننده القا می کنند. طراحی سقف رستوران موردی است که به هیچ وجه نباید دست کم گرفته شود. با الهام گرفتن از سبک های قدیمی طراحی سقف قادر خواهید بود چشمان مراجعه کنندگان رستوران را به دریای عمیق هنر ایرانی در سقف معطوف کنید.
این کار دشوار نیست. تنها به طراحان دکور مجرب و خبره نیاز دارید.
میز و صندلی ها
اگر بتوانید با توجه به محیط فضایی که دارید میز و صندلی ها را به گونه ای طراحی و چینش کنید که هر میز فضای شخصی و جدای خود را داشته باشد، برد کرده اید! رستوران هایی که در آن ها میز و صندلی ها بسیار به هم نزدیک هستند به گونه ای به حریم شخصی مشتری های خود احترام کافی را نمی گذارند. در طراحی داخلی رستوران سنتی دست شما برای انتخاب تخت ها و صندلی های چوبی و بزرگ بسیار باز است. از این شانس نهایت استفاده را ببرید و به گونه ای میز و صندلی ها را بچینید که علاوه بر رعایت فاصله، مصالحی که در طراحی آن ها به کار بردید به زیبایی به چشم بیاید.
فضای باز در طراحی رستوران سنتی
یکی از بهترین اتفاق هایی که می تواند در دکوراسیون رستوران سنتی بیفتد وجود فضای سرباز در محیط رستوران است. چرا از این محیط با ساختن آلاچیق های سنتی چوبی و زیبا نهایت استفاده را نبریم؟ آلاچیق ها علاوه بر تاکید روی حریم خصوصی هر مشتری، به طرز شگفت انگیزی قابلیت دکور دارند. مشاوران ما در سایت مهران طاهری هزاران ایده برای زیباتر کردن آلاچیق ها در طراحی رستوران سنتی دارند که حاضر هستند آن ها را در اختیار شما عزیزان قرار دهند.
علاوه بر آلاچیق، فواره ها و حوض هایی با کاشی های اصیل ایرانی در طراحی رستوران سنتی معجزه می کنند. نکته ای که به وجود می آید چگونگی هماهنگی و ایجاد هارمونی میان آلاچیق ها، میز و صندلی ها و آبنما ها است. در واقع تمامی مواردی که ذکر کردیم فقط در صورتی کنار یکدیگر درخشیدن پیدا می کنند که میانشان هارمونی ایجاد شده باشد.
استفاده از آجر
دکوراسیون رستوران ایرانی با آجر هرگز زیباتر نبوده است. در حال حاضر هزاران طرح و رنگ از آجرهای نما در بازار وجود دارند که می توانید از میان آن ها انتخاب کنید. آجر های نمای امروزی علاوه بر زیبایی و نمای قدیمی که دارند، به راحتی قابل شستشو هستند و نیازی به نظافت روزانه یا هفتگی ندارند. به علاوه، آجر ها به گونه ای امضای معماری ایرانی به شمار می روند؛ پس چه چیزی بهتر از آجرهای سنتی زیبا برای طراحی رستوران ایرانی؟
رنگ ها در طراحی داخلی رستوران سنتی
مانند هر سبک دیگری، رنگ هایی وجود دارند که در طراحی رستوران سنتی جلوه بیش تری از خود نشان می دهند. این رنگ ها به طور خلاصه گلگون، کهربایی یا عنبری، طلایی، آذر گون، لعل گون هستند که همانطور که از نام هایشان پیداست نشات گرفته از ایران اصیل هستند.
گلگون، طیفی از رنگ قرمز است که بهترین جلوه را هنگامی پیدا می کند که با رنگ های گرم ملایم استفاده شود. ناگفته نماند گلگون در کنار طرح هایی مانند چوب، خارق العاده جلوه می کند.
کهربایی یا عنبری، شامل رنگ هایی میان طیف نارنجی تا زرد می شود. رنگ‌هایی مانند خاکی نارنجی، آجری و هلویی رنگ‌پریده رنگ هایی هستند که در این زمره قرار می گیرند. رنگ های کهربایی یا عنبری را می توان با رنگ های سفید، کرم و بژ بسیار راحت ترکیب کرد.
رنگ طلایی دو نوع دارد. یا طلایی گرم و یا طلایی سرد. اگر طلایی مد نظر شما گرم باشد، می توانید از رنگ‌مایه‌های مسی و کاراملی استفاده کنید ولی اگر به فکر رنگ های سرد طلایی هستید، باید بگوییم که طلایی هایی که درصد رنگ زرد در آن ها بیش تر است، سردتر محسوب می شوند. طلایی با قهوه ای سوخته و مشکی بسیار سازگار است و طراحی دکوراسیون رستوران ایرانی شما را روحی تازه می بخشد.
آذرگون خالص ترین و روشن ترین رنگ ها از طیف زرد و قرمز به شمار می آید. این رنگ بسیار تند است به همین دلیل پیشنهاد می کنیم هنگام استفاده از رنگ های آذرگون، رنگ های ملایمی را در کنار آن به کار ببرید.
و در نهایت می رسیم به لعل گون ها. رنگ های بین قرمز و نارنجی را که به اصطلاح شبیه لعل و یاقوت هستند، لعل گون می نامیم. لعل گون در کنار طراحی هایی که با آجر انجام می شوند بسیار جذاب می شوند و طراحان زیادی را به سمت خود معطوف می سازد. به یاد داشته باشید هر رنگی که انتخاب می کنید ابتدا باید تصویری کلی از آن رنگ در ذهن خود داشته باشد. طراحی داخلی رستوران خود را غرق در آن رنگ تصور کنید چرا که با توجه به ماهیت تند این رنگ ها، ممکن است به دل همگان ننشیند.
دکوراسیون رستوران مدرن به چه صورت انجام می گیرد؟
طراحی رستوران مدرن به مراتب آسان تر از طراحی رستوران سنتی است. در طراحی رستوران سنتی حتما باید از عناصر قدیمی و رنگ های خاص استفاده کنید اما در طراحی رستوران های مدرن تنها چیزی که به آن نیاز دارید، قوه تخیل و جرات است.
جرات برای استفاده از تند و تیز ترین رنگ ها و تخیل برای استفاده از اشیا و وسایلی که دیگر افراد آن ها را به چشم دکور نگاه نمی کنند.
در طراحی داخلی دکوراسیون مدرن قادر خواهید بود با خلاقیت خود دکورهایی را خلق کنید که دیگران تا به حال این کار را انجام نداده اند. در ادامه به بررسی چندین نکته در طراحی دکوراسیون رستوران مدرن خواهیم پرداخت.
روی ورودی رستوران مانور دهید
همیشه اولین برخوردها به یاد ماندنی ترین هستند. کاری کنید که مشتریان در لحظه ورود به رستوران شما حس کنند که باید دوربین هایشان را دربیاورند. این پیشنهاد شاید برای طراحی دکوراسیون رستوران کوچک اندکی بعید به نظر برسد. اما به یاد داشته باشید که کوچکی یا بزرگی رستوران برای طراح ماهر تفاوتی ندارد!
از آینه ها برای خطای دید استفاده کنید
اگر در دیگر مقالات ما در سایت مهران طاهری همراه بوده باشید می دانید که آینه ها تا چه میزان خطای دید را افزایش می دهند. اگر به دنبال دکوراسیون رستوران کوچک هستید، آینه ها را هرگز فراموش نکنید. آینه های تمام قد حسی از بزرگی و شیکی به فضا می بخشند که با کمتر شی دیگری این کار با این کیفیت انجام می پذیرد. شاید بپرسید چگونه آینه ها فضا را بزرگ تر نشان می دهند؟ جواب: با منعکس کردن نور!
پس برای موثر بودن آینه ها نور را در طراحی داخلی رستوران به طرز زیرکانه ای بتابانید.
گیاهان را فراموش نکنید
اگر بخواهیم از دیدگاه زیست-محیطی به گیاهان نگاه کنیم، حرف زیادی برای گفتن خواهیم داشت. گیاهان مهم ترین تولید کنندگان اکسیژن در طبیعت به شمار می روند و اکسیژن در گردش خون باعث حس شادابی و سرزندگی در افراد می شود! خلاصه سخن آنکه، گیاهان به مشتریان شما حس طراوت می بخشند و آن‌ها را برای بیش تر ماندن در رستوران شما تشویق می کنند.
سعی کنید از گیاهان مختص فضای بسته بیش تر استفاده کنید تا به دلیل کمبود نور خورشید با آن ها به مشکل بر نخورید.

آخرین سخن
هنگامی که به فکر افتتاح رستوران خود می افتید، ابتدا به خود قول می دهید که بهترین آشپز های شهر را در آن گرد هم آورید. اما پس از تصمیم درباره آشپز ها ناگزیر ذهنتان به سمت دکوراسیون رستوران می رود. در مقاله ای که خواندید ما سعی کردیم اندکی فکر دکوراسیون رستوران را برای شما آسان تر کنیم.
در ابتدا از بایدها و نبایدهای رستوران کوچک صحبت کردیم. سپس به سراغ دکوراسیون داخلی رستوران سنتی رفتیم و سختی این طراحی را برای شما مثال زدیم. پیشنهاد استفاده از آبنما و آلاچیق را در فضای باز دادیم و به معرفی رنگ های مختلف و اصیل ایرانی پرداختیم.
در نهایت بحث طراحی رستوران مدرن را برای شما عزیزان باز کردیم. نکاتی چند در زمینه رستوران مدرن بیان کردیم و اهمیتی که گیاهان در این دکوراسیون دارند را با ذکر مثال بیان کردیم.
مهران طاهری از بزرگترین معماران داخلی تهران، در تمام زمینه ها از جمله طراحی ویلا مدرن، طراحی روف گاردن، طراحی دکوراسیون داخلی اداری، طراحی داخلی دکوراسیون منزل و به طور کلی انواع طراحی داخلی خدمت‌گذار شما هموطنان عزیز است. تبلیغ ما تجربه گرانبهای ما است که توسط تیمی مجرب گرد هم آمده و به کمک شما می آید. برای مشاوره با تیم مهران طاهری با پل های ارتباطی در همین سایت همراه باشید. ممنون که تا این لحظه با ما همراه بودید.