انتخاب طراحی داخلی مغازه

در همین راستا وقتی یک مغازه به خوبی طراحی می شود می توان راحت تر و با آرامش بیشتری به فعالیت پرداخت چرا که با ایجاد یک دکوراسیون منظم و کاربردی میزان راندمان کاری نیز افزایش می یابد. برای پاسخ به سوالی که در ابتدا عنوان کردیم جواب های زیر را تشریح می کنیم.

 

جهت ادامه مطلب کلیک کنید

نکات مهم در طراحی مغازه

در طراحی داخلی مغازه توجه به چند مورد بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد که در این بخش به تشریح این موارد می پردازیم.

  • اولین نکته در طراحی مغازه توجه کردن به نوع محصول می باشد. فروش و عرضه محصولات با یکدیگر متفاوت است. از این رو دکوراسیون هر مغازه نیز متفاوت می‌باشد.
  • دومین نکته برای طراحی مغازه توجه به متراژ آن است. متراژ مغازه از جمله طول و عرض دیوار و ارتفاع آن تاثیر بسزایی در دکوراسیون دارد.
  • عامل مهم دیگری که باید در طراحی مغازه رعایت شود طراحی داخلی و طراحی ویترین مغازه می‌باشد. این عامل به صورت مجزا از دیگر موارد باید طراحی شود.
  • عامل مهم دیگر در طراحی مغازه نور پردازی است. این عامل در میزان جذب مشتری بسیار تاثیرگذار است. توجه به نورپردازی در داخل مغازه و درب آن می‌تواند چشمگیر بودن آن را دو برابر کند.

توجه به ویترین در طراحی داخلی مغازه

یکی از راه های بسیار مناسب جهت بازاریابی توجه به ویترین در طراحی داخلی مغازه می باشد. اگر تا به امروز توجهی به طراحی مغازه و ویترین آن نداشته اید مطمئن باشید که ۵۰ درصد مشتریان خود را از دست داده اید. با تغییر و ایجاد طراحی مناسب برای کسب و کار خود می توانید به این موضوع پی ببرید. ویترین مغازه این کمک را به فروشنده می کند که محصولات را به خوبی معرفی کند و از طرف دیگر اگر نکات مهم در طراحی مغازه به خوبی در نظر گرفته شود مراجعه کنندگان نیز می‌توانند محصولات را بررسی کنند.

 در طراحی داخلی مغازه  می‌توان با رعایت چند اصل مهم از جمله رنگ سازمانی یا تابلوهای مشابه به برند شدن مغازه کمک نمایید. در بین المان هایی که تاثیر زیادی در برند شدن مغازه دارند توجه به ویترین و طراحی آن نیز کمک فراوانی در جهت این امر می کند. کافی است که با طراحان حرفه ای در این زمینه مشورت کنید و یا از شرکت های معتبر برای طراحی مغازه خود کمک بگیرید.

پاسخ به این که چرا باید طراحی داخلی مغازه را انجام دهیم کار سخت و دشواری نیست. موارد تاثیر گذاری در این جریان دخیل می باشند. مهم ترین عامل در پاسخ به این سؤال افزایش درآمد و مشتری می باشد. با ایجاد یک دکوراسیون مناسب می توانید در جذب مشتری موفق تر عمل نمایید. با توجه به نوع فعالیت در یک مغازه طراحی صورت می گیرد.

اهمیت طراحی داخلی دکوراسیون مغازه

امروزه با گسترش تجارت و به وجود آمدن مشاغل متعدد و ایجاد شدن رقابت در بین صاحبان این مشاغل دکوراسیون مغازه ها نیز سهم ویژه ای در این رقابت ایفا می کنند. طراحی دکوراسیون مغازه ها باید تا جایی که امکان دارد پر جلوه و جذب کننده باشد. همچنین باید کاربرد مناسب نیز داشته باشد و بتواند به کسب و کار مورد نظر کمک کند.

اهمیت طراحی دکوراسیون مغازه

همان طور که اشاره شد امروزه رقابت بین مشاغل بسیار فشرده شده است. در کنار تبلیغات محیطی و کیفیت محصولات جلوه ظاهری و دکوراسیون مغازه ها نیز از اهمیت ویژه ای در این رقابت برخوردار است. دکوراسیون داخلی یک مغازه پل ارتباطی اصلی بین مشتری و صاحب مغازه است. به همین خاطر باید بتواند نظر مشتری را به خود جلب کند. در اینجاست که اهمیت طراحی داخلی مغازه جلوه می کند. یک طراحی خوب برای دکوراسیون مغازه می تواند در جذب مشتری و سودآوری بیشتر کمک کننده باشد.

به عنوان مثال فرض کنید شما صاحب یک بوتیک لباس هستید؛ و یا خودتان در نقش یک مشتری قصد دارید برای خرید به یک بوتیک لباس مراجعه کنید. واقعیت این است که بسیاری از مشتریان در قدم اول به بررسی وضعیت مغازه می پردازند و در اینگونه موارد مغازه هایی که لوکس تر باشند و ظاهر زیباتری داشته باشند را برای خرید انتخاب می کنند. به همین دلیل هم هست که طراحی داخلی مغازه با ایده های جدید و پر خلاقیت اهمیت بالایی در بازار کسب و کار دارد.

از جمله نکات مهم در طراحی بحث رنگ بندی و استفاده از طرح های خلاقانه است. که در ادامه به هر دو پرداخته ایم.

نقش رنگ بندی در طراحی مغازه

 بسیاری از بوتیک ها و فروشگاه ها از رنگ سفید برای مغازه خود استفاده می کنند؛ زیرا سفید رنگی لوکس و جلوه گر است. استفاده از رنگ بندی های سیاه سفید نیز می تواند جالب توجه باشد و نوعی هارمونی آرامش بخش را برای مشتری به وجود بیاورد. همچنین در مغازه هایی که طیف بیشتر مشتریان آن ها خانم است بهتر است از رنگ های زنده تر مثل بنفش و یا صورتی استفاده کرد. ویترین هایی که مورد استفاده قرار می گیرد نیز باید متنوع باشد. رنگ بندی ویترین در کنار امروزی بودنش می تواند در جلب نظر مشتری مؤثر باشد.

استفاده از طرح های خلاقانه با نورپردازی ها در دکوراسیون مغازه

باید قبول کرد دوران چیدن وسایل در یک ویترین ساده گذشته است. امروزه طراحی های داخلی ای مورد استقبال مشتریان قرار می گیرد که ویژه و خلاقانه باشد. به گونه ای که مشتری بتواند ظواهر کالای مورد نظرش را به خوبی بررسی کند و بتواند به راحتی در مغازه گردش کند و اجناس متفاوت را از نظر بگذراند. نورپردازی نیز در این امر بسیار اهمیت دارد. نورپردازی های هدف دار از جمله ترفندهایی هستند که در طراحی دکوراسیون مغازه ها می توان از آن ها استفاده کرد. استفاده از این نوع نورپردازی برای جلب نظر مشتری یا معرفی یک کالای خاص می تواند مورد استفاده قرار بگیرد.