مقالات

مجموعه های مسکونی

مجموعه های مسکونی
مسکن
واژه مسکن می تواند معانی مختلفی را در بگیرد از جمله این معانی می توان به محل زندگی و سکونت و منزل اشاره نمود.
(تصویر۱)
در واقع مسکن محلی است که اعضای خانواده یک خانوار یا چند خانوار در آن سکونت دارند و باهم زندگی می کنند که دارای یه ورودی مشخص به مکان های عمومی مانند خیابان و کوچه ها و یک ورودی به مکانهای مشترک مانند راهرو و راه پله و.. می باشد.
علاقه انسان بنا به نیاز روحی و مادی به زندگی جمعی گروهی بیانگر این امر است و تاجایی جایز است که به زندگی و حریم شخصی او لطمه و آسیبی نزند.
این نیاز به جمع گروهی باعث ایجاد مجتمع های مسکونی گردیده که از جمله مزایای آن می توان به رفاه بیشتر و هزینه کمتر اشاره نمود.
انواع مجتمع های مسکونی براساس نقشه و ساخت
مجموعه مولکولی
این نوع از مجتمع های مسکونی در کنار مزایایی از قبیل روشنایی خوب و تهویه مناسب و همچنین قابلیت انطباق و سازگاری با اندازه های مختلف از معایبی برخوردار می باشند که باعث گردیده از نامناسب ترین نوع مجموعه ها محسوب گردند و دلایل آن می تواند از لحاظ موقعیت فضاهای شهری که محصور ومتمرکز بودن آن است باشد و همچنین در بسیاری از مناطق به دلیل اقتصادی به صرفه نمی باشند.
(تصویر۲)
مجموعه خطی
این نوع مدل از مجموعه ها دارای معایبی از قبیل مشکلات صوتی و همچنین دارای فضای دید از طرف همسایگان در خانه های تک خانوار ردیفی و همچنین به دلیل وجود کمترین فاصله بین نماهای بلند ان می باشند ولی به دلیل جای گیری تراکم جمعیت بیشتر درآن و همچنین پویایی بیشتر نسبت به مجموعه حول حیاط مرکزی می تواند از گزینه های مناسب مسکونی محسوب گردد.
مجموعه های حول حیاط مرکزی
وجه تمایز این گونه از مجموعه ها به دلیل دارا بودن از محوطه سبز مشترک نسبتا بزرگ برای استفاده ساکنین ان از سایر مجموعه, از برترین مزیتهای آنها محسوب می گردد.البته تعامل همسایگان و تراکم به نسبت کم آن نسبت به سایر مجموعه ها می تواندگزینه مناسب و بهتری از دیگر مجموعه های مسکونی باشد.
(تصویر۳)
فرم های ترکیبی
در این گونه از مجموعه ها که از نام انها هم مشخص است از ترکیب و طراحی چند مجموعه مسکونی مانند خطی و حول حیاط مرکزی , میتوان به ایده های جالبی برای طراحی مجتمع مسکونی رسید.
هدف از ترکیب این مجموعه ها رسیدن به بالاترین بازدهی در طراحی های شهری است.
(تصویر۴)
دسته بندی در ناحیه های مسکونی
در دسته بندی ناحیه های مسکونی براساس فضا و ناحیه که می تواند شخصی و یا گروهی باشد می توان به زیر دسته های اشاره نمود.
ناحیه مربوط به فضاهای خصوصی
ناحیه مربوط به فضاهای جمعی
ناحیه مربوط به فضاهای خدماتی

در اولین ناحیه مسکونی که مربوط به فضای خصوصی است براساس نیاز و فعالیت فرد می توان به فضاهای خواب و نگهداری البسه مانند کمددیواری و فضاهای بهداشتی اشاره نمود.
در ناحیه فضاهای جمعی می توان به اتاق پذیرایی و نشیمن و اتاق سرگرمی و ناهار خوری اشاره کرد.
درناحیه فضاهای خدماتی نیز می توان به سرویس دهی غذا یا آشپزخانه و مکان لباسشویی و همچنین انبار اشاره نمود.
(تصویر۵)
عملکرد مسکن در محیط خارج از آن
همانطور که می دانیم مسکن و فضای مسکونی مکانی برای استراحت و آرامش و همچنین تبادل با همسایگان نیازمند یک سری از نیازها می باشد که در ادامه به بیان انها می پردازیم
در این مجتمع های مسکونی باید امنیت رانندگان هنگام پیاده شدن از اتومبیل و ماشینشان تامین شود همچنین مکان پیاده و سواره باید تعیین گردد . کودکان باید از حیوانات خانگی به دور باشند ایجاد کمترین مسافت از پیاده شدن ماشین تا منزل فراهم شود.و ایجاد حداکثر فضا برای پارکینگ صاحب خانه ها و مهمانهایشان فراهم گردد.
(تصویر۶)
ایجاد حریم امنیت با نیازهای اساسی زیر
• باید مرز بین فضا و ناحیه مسکونی خصوصی و عمومی معین گردد.
• ایجاد مرز بین فضای نیمه خصوصی از جمله همسایگان و سرایدار و مستاجر
• فضای بازی برای کودکان و هم نشینی بزرگترها باهم
• ایجاد توقفگاه ورودی های مسکونی و …

 

طراحی دفتر اداری, دکوراسیون مغازه طلا فروشی, طراحی رستوران مدرن, قیمت روف گاردن, طراحی لابی بیمارستان, طراحی داخلی منزل کوچک,قیمت طراحی دکوراسیون داخلی منزل, دکوراسیون منزل ساده, دکوراسیون داخلی خانه, دکوراسیون داخلی هتل,طراحی نمای ویلا, طراحی مطب دندانپزشکی کودکان, بازسازی ساختمانهای قدیمی, هزینه بازسازی منزل, طراحی کابینت مدرن آشپزخانه, طراحی مغازه, طراحی داخلی در کیش, , طراحی داخلی فضای تجاری, طراحی فضای داخلی بیمارستان, دکوراسیون داخلی کلینیک زیبایی, طراحی صرافی, دکوراسیون داخلی, دکوراسیون مغازه پوشاک زنانه, دکوراسیون مغازه کفش فروشی زنانه,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی, دکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشی, دکوراسیون مغازه ابزار فروشی, دکوراسیون مغازه پوشاک مردانه, طراحی دکوراسیون مغازه لوازم ورزشی, طراحی دکوراسیون مغازه لوازم خانگی, دکوراسیون مغازه موبایل فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه لوازم آرایشی, دکوراسیون مغازه عطاری,دکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشی.دکوراسیون داخلی مغازه پارچه فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه لوازم آرایشی,دکوراسیون مغازه ابزار فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه عطاری,دکوراسیون داخلی مغازه عطاری,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی, دکوراسیون مغازه ابزار فروشی, دکوراسیون داخلی مغازه خرازی, دکوراسیون داخلی مغازه پارچه فروشی, دکوراسیون داخلی مغازه قنادی, طراحی داخلی مغازه عینک فروشی, دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی, دکوراسیون داخلی مغازه ساعت فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی, دکوراسیون داخلی مغازه قنادی, دکوراسیون مغازه عطاری, دکوراسیون مغازه موبایل فروشی

پاسخ دادن

شانزده − 13 =