مقالات

تحول رم کولهاس در طراحی داخلی

تحول رم کولهاس در طراحی داخلی

رم کولهاس درسال ۱۹۴۴ در هلند به دنیا آمد. در سالهای بین ۱۹۵۲ تا سال ۱۹۵۶ کولهاس مقیم اندولزی بود و پس از آن به عنوان فیلم نامه نویس وخبرنگار در آمستردام ساکن شد. رم کولهاس پس از آن به لندن رفت و به تحصیل معماری در مدرسه AA پرداخت.
کولهاس از جمله معمارانی است که در زمان پی ریزی تفکرات مکتب فولدینگ شروع به فعالیت حرفه ای کرد.
روند فکری رِم کولهاس:
۱٫منتهن گرایی:
منتهن گرایی که برنامه اش(حاکی از بودن در جهانی کاملا انسان ساخت؛ به طور کلی زندگی در کنار تخیل بود) به شدت مبهم دریافت می شد. بین سالهای ۱۸۹۰ تا ۱۹۴۰ فرهنگ جدید که آن را می توان عصر ماشین نامید. کولهاس منتهن را آزمایشگاه خود قرار داد جزیره اسطوره ای که در آن ابداع و آزمایش سبک زندگی کلانشهر و نوع معماری وابسته به آن می تواند به مثابه آزمونی همگانی دنبال شوند.
۲٫شکل آب:
کولهاس در پی روند فکری خود از گستره ای از آب یاد می کند که شنا کردن در آن به معنی ارتباط برقرار کردن با آن می باشد همانطور که کولهاس می گوید میدونی من تو هفته گذشته در میلان، لاگاس، سوییس، لندن و ……….شنا کردم باور کردنی است تو یک هفته. در این نوع معماری الویت با شخص هنرمند و معمار است و این ذائقه فرد است که اهمیت دارد. کولهاس معتقد بود که در معمایر این ذائقه شخص یا فرد است که اهمیت دارد.
۳٫حرفه ای خطرناک:
کولهاس به دلایل مختلف معتقد است معماری حرفه ای خطرناک است. کولهاس معتقد است خطرناک است به این دلیل که به شکل باورنکردنی دشوار و ضعف آور است خطرناک است به خصوص هنگامی که اسمی مثل دفنر معماری کلانشهری داشته باشیم خطرناک است چرا که ترکیبی زهر آگین از ناتوانی مطلق و قدرت مطلق است.
۴٫معماری برند :
بسط نامتناهی نقطه عطفی را باز نمایی می کند که معمولا پایان فعالیت خاص برند و آغاز فعالیتش به عنوان شرکتی صرفا علاقه مند به مسائل اقتصادی را مشخص می کند. همانطور که هر فروشگاهی با ایجاد احساس فزاینده آشنایی جاذبه برند را کاهش می دهد خطر ارقام بزرگتر(سندرم فروشگاه مرکزی) نیز نزدیک تر می شود.
تصویر شماره۲
۵٫بزرگی:
کولهاس معتقد است زمانی که معماری از مقیاس مشخص خود فراتر رود خود مشخصه بزرگی را بدست می آورد.
۶٫فضای اشغال صرف:
فضای اشغال صرف دقیقا همان چیزی است که پس از آغاز حرکت مدرنیزاسیون باقی می ماند و یا به شکل دقیق تری در حلال انجام فرایند مدرنیزاسیون از حرکت باز می ایستد و نوعی ته نشینی است.
۷٫یک ماجراجویی آشوبناک:
معماری تلفیقی تصادفی از ناتوانی مطلق و قدرت مطلق است. و این عدم انسجام و یا به شکل دقیق تر اتفافی بودن، ساختار اساسی تمام فعالیت های معماران را تشکیل می دهد.
۸٫ رنگ ها:
کولهاس معتقد است برای شخص من رنگ جایی در اواخر سال های دهه هشتاد از رنگ بودن خارج شد. و اینکه دو نوع رنگ وجود دارد، یکی از یک ماده یا محتوای جدایی ناپذیر(تغییر ناپذیر) است و دومی که ساختگی است ، نوعی که می تواند بکار رفته و ظاهر اشیا را متحول کند این تفاوت بین رنگ ها مایه و نقش است.
۹٫پسا سکونت: :
بیانیه گروه فکری AMO که اثری تازه از OMA است را محتملا بتوان الگویی جهانی از وضعیت گیجی فوق العاده سنگین امروز معماری نامید. وضعتی که در آن نمیتوانیم هیچ کاری انجام بدهیم به جز تشدید توقعات افراطی خودخواهانه هواداران و حملات انتقادی موجود علیه پیشروان حرفه معماری. ما به کلیفیت ساختمان ها توجه نمی کنیم بلکه به اثری که بر مخاطبان و مراجعان خاص خود دارند علاقه مندیم.
۱۰٫حیات خانه:
حیات خانه را با ذکر مثالی به شما شرح خواهم داد .
مثلا اون بالا چه چیزی اون را تو ارتفاع نگه داشته؟ بله درست که اینجا دیواری هست اما این دیوار چیزی را نگه نمی داره و امیدوارم که روزی آوار نشه. میبینی فقط آویزان مونده. من اگر پول داشتم هیچ وقت خونه ای مثل این را نمی خریدم.
در اینجا شما می توانید برخورد بین سیستم ها را مشاهده کنید سیستمی از مفهوم افلاطونی مناسب سازی خانه و سیستمی از مفهوم افلاطونی معماری
کلمات کلید:”کولهاس” معماری”رم کولهاس

 

طراحی دکوراسیون اداریطراحی و دکوراسیون داخلی مغازه طلا فروشیطراحی رستورانروف گاردنطراحی لابیطراحی منزل,طراحی دکوراسیون منزل , طراحی خانهطراحی داخلی هتل,طراحی ویلاطراحی مطب دندانپزشکیبازسازی منزلطراحی آشپزخانهطراحی دکوراسیون داخلی مغازهطراحی داخلی در اهواز,  طراحی داخلی فضای تجاریطراحی فضای داخلی بیمارستاندکوراسیون داخلی کلینیک زیباییطراحی صرافیدکوراسیون داخلیطراحی دکور مغازه لباس فروشیطراحی ویترین مغازه کیف و کفش,دکوراسیون داخلی مغازه قنادیدکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشیدکوراسیون مغازه ابزار فروشیدکوراسیون مغازه ورزشیدکوراسیون مغازه لوازم خانگیدکوراسیون داخلی مغازه موبایل فروشیطراحی داخلی مغازه لوازم آرایشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه لوازم آرایشیدکوراسیون مغازه عطاری,دکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشی.دکوراسیون داخلی مغازه پارچه فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه لوازم آرایشی,دکوراسیون مغازه ابزار فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادی,دکوراسیون داخلی مغازه عطاری,دکوراسیون داخلی مغازه عطاری,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطی,دکوراسیون داخلی مغازه خیاطیدکوراسیون مغازه ابزار فروشیدکوراسیون داخلی مغازه خرازیدکوراسیون داخلی مغازه پارچه فروشیدکوراسیون داخلی مغازه قنادیطراحی داخلی مغازه عینک فروشیدکوراسیون مغازه خیاطیطراحی داخلی مغازه ساعت فروشی,دکوراسیون داخلی مغازه قنادیدکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشیدکوراسیون داخلی مغازه عطاریدکوراسیون مغازه موبایل فروشیطراحی داخلی مغازه پوشاکدکوراسیون مغازه کفش فروشی زنانه,دکوراسیون داخلی مغازه قنادیدکوراسیون داخلی مغازه شیرینی فروشیدکوراسیون مغازه ابزار فروشی

پاسخ دادن

پنج × 5 =